Habisin shkencëtarët: Operacioni i parë në tru është bërë para 2300 vjetësh


loading...

Shkencëtarët kanë gjetur prova të një operacioni të bërë në tru para më shumë se 2.300 vitesh në dy kafka antike.
Kafkat, të cilat janë zbuluar në Malet Altai të Siberisë, kanë treguar shenja të qarta të përmirësimit, pasi nomadët e një fisi që besohet të ketë jetuar në atë zonë, i ishin nënshtruar këtij operacioni.

Besohet që operacioni në kokën e pacientëve është bërë nëpërmjet një teknike shumë të rrezikshme, gjatë së cilës është hapur një vrimë në kokën e të sëmurit.

Besohet që teknika është përdorur për të evituar ënjtjen e trurit, megjithatë nuk e largojnë mundësinë që kjo teknikë të jetë përdorur gabimisht edhe për shërimin e problemeve në sistemin nervor.

Njëra nga kafkat, që besohet të ketë qenë e një mashkulli të moshës 40-45 vjeçare, ka shfaqur shenja të qarta që pacienti ka vuajtur nga traumat, derisa është përmirësuar pas operacionit!
auto_auto_kofko14841402631484151896-620x330

Lajme – Origjinale


Po kerkon te blesh apo shesesh shtepi? Kerkoni shtepi, dyqan me qera?
Kemi mijera zgjidhje, lini kontaktet dhe kerkesen tuaj dhe ne do tju kontaktojme brenda 24 oreve te ardhshme:


Ndihesh i lodhur dhe pa energji gjate dites? Konsumo produkte bio. Kliko Bioearth.al send

loading...close