Demokratët kundër Trump, emëroi dhëndrin këshilltar në Shtëpinë e Bardhë


loading...

Demokratët kanë kundërshtuar veprimin e ndërmarrë nga presidenti i zgjedhur Donald Trump për të emëruar dhëndrin e tij si këshilltar i lartë në Shtëpinë e Bardhë, duke e cilësuat këtë një emërim nepotik në konflikt të hapur interesi.

Një grup demokratësh amerikanë kanë kërkuar nga Departamenti i Drejtësisë dhe Zyra e Etikës në Qeveri që të shqyrtojnë nga pikëpamja ligjore emërimin e Jared Kushner, 36 vjeç, bashkëshorti i vajzës së Donald Trump në postin e këshilltarit të lartë në Shtëpinë e Bardhë.

Bashkëshorti 36-vjeçar i vajzës së miliarderit Ivanka, luajti një rol kyç gjatë fushatës presidenciale dhe detyra e tij e re do të mbulojë politikën e brendshme e të jashtme.

Kushner është një ndërtues me gamë të gjerë interesash biznesi dhe emërimi i tij pritet të ndeshet me kundërshti të forta për shkak të shqetësimeve për nepotizëm dhe konflikte interesi.

10 janar 2017 (gazeta-Shqip.com)

Botë – Gazeta SHQIP Online


Po kerkon te blesh apo shesesh shtepi? Kerkoni shtepi, dyqan me qera?
Kemi mijera zgjidhje, lini kontaktet dhe kerkesen tuaj dhe ne do tju kontaktojme brenda 24 oreve te ardhshme:


Ndihesh i lodhur dhe pa energji gjate dites? Konsumo produkte bio. Kliko Bioearth.al send

loading...close