Hitleri u tall me botën, jetoi 26 vite në Argjentinë me shokët e tij


loading...

Hitleri u arratis dhe iku në Amerikën e Jugut, ku ai jetoi 26 vite bashkë me shokët e tij nazistë, ka pohuar një autor në librin e tij më të ri. Personi që u mendua të ishte Hitleri, thuhet se ishte si një njeri i moshuar nga Paraguaj, i cili kaloi disa vite në mërgim dhe më pas u përdor si karrem për vdekjen e Adolf Hitlerit, është shprehur historiani Abel Basti.

Në librin e tij të titulluar, “Hitleri në mërgim”, shkrimtari Adel Basti thotë se Hitleri ka vdekur më 3 Shkurt të vitin 1971 në Paraguai. Basti pretendon se një tjetër njeri është lënë në bunkerin e Berlinit, ku u gjet kufoma e pretenduar e Hitlerit.

Historiani tha se: “Nuk ishte një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara që Hitleri të shkonte larg dhe që të mos binte në duart e Bashkimit Sovjetik. Kjo vlen edhe për shumë shkencëtarë, ushtarë dhe spiunë të cilët më vonë morën pjesë në luftën kundër regjimit sovjetik. Familjet e pasur të cilat kishin ardhur në ndihmë gjatë viteve kanë qenë përgjegjës për organizimin e funeralit të tij. Hitleri ishte varrosur në një bunker nëntokësor, e cila tani është një hotel elegant në qytetin e Asuncion”, u shpreh ai.

Duke përdorur dokumente të deklasifikuara të FBI-së, historiani gjeti një raport të datës 4 shtator 1944 në të cilin thuhet se: “Argjentina heshti pavarësisht nga të gjitha akuzat se u bë një destinacion për Hitlerin, të cilën ai arriti të fluturonte 7,375 milje nga Berlini në aeroplan, e ndërtuar posaçërisht për këtë qëllim, ose si një pasagjer në një nëndetëse “.

 

Eva-Braun-591124

Ai gjithashtu pohon se Eva Braun, gruaja e Hitlerit që për të cilën u tha se kryeu vetëvrasje duke helmuar veten, ajo iku bashkë me të në Amerikën e Jugut. Basti tha se ajo jetoi në qytetin e Bariloche para se të vendosej në Buenos Aires. Teoricienët e konspiracionit kanë argumentuar prej kohësh që Hitleri u arratis nga Gjermania dhe u strehua në Amerikën e Jugut. Dokumentet e FBI-së janë përdorur edhe nga ekipi i ish-hetuesve të CIA-s, në një dokumentar i cili pretendonte të kishte prova se Hitleri nuk u var në bunkerin e tij nëntokësor.

Histori&Arkiva – Gazeta Standard Online


Po kerkon te blesh apo shesesh shtepi? Kerkoni shtepi, dyqan me qera?
Kemi mijera zgjidhje, lini kontaktet dhe kerkesen tuaj dhe ne do tju kontaktojme brenda 24 oreve te ardhshme:


Ndihesh i lodhur dhe pa energji gjate dites? Konsumo produkte bio. Kliko Bioearth.al send

loading...close