Fotot e rralla: Propaganda e Hitlerit me Lojërat Olimpike


loading...

Duhen edhe pak ditë deri në nisje të Lojërave Olimpike në Rio.

Por ndërkohë, revista Spiegel sjell këtë koleksion fotosh nga Lojërat Olimpike të vitit 1936 në Berlin të Gjermanisë.

Adolf Hitler i përdori gjerësisht këto lojëra për të promovuar qeverinë e tij dhe idealet e supremacisë racore.

Madje ai tentoi të ndalonet pjesëmarrjen e hebrenjve në këto lojëra, por u tërhoq kur u kërcënua me bojkot.

Berlini u përzgjodh për të mbajtur Lojërat Olimpike dy vite përpara se nazistët të vinin në pushtet.

Gjermania fitoi më shumë medalje, 89 në total. SHBA dolën në vend të dytë me 56 medalje.

Dikur – Gazeta Mapo


Po kerkon te blesh apo shesesh shtepi? Kerkoni shtepi, dyqan me qera?
Kemi mijera zgjidhje, lini kontaktet dhe kerkesen tuaj dhe ne do tju kontaktojme brenda 24 oreve te ardhshme:


Ndihesh i lodhur dhe pa energji gjate dites? Konsumo produkte bio. Kliko Bioearth.al send

loading...close