Ditarët e shefit të SS Himmler zbulojnë fakte tronditëse nga tmerret naziste


loading...

Janë publikuar detaje tmerruese për jetën e përditshme të Heinrich Himmler, shefit nazist të SS, i cili çoi miliona çifutë drejt vdekjes në Holokaust.

Tabloidi gjerman Bild, është duke botuar pjesë-pjesë fragmente të ditarëve të kohës së luftës të Himmler, i cilat janë gjetur së fundmi në Rusi.

Një ditë, Himmler kishte shkruar se kishte një mesazh para se të urdhëronte ekzekutimin e 10 polakëve. Dhe, se i kishte pëlqyer ushqimi i shpejtë në kampin e koncentrimit, Buchenwald.

Ai po ashtu i kishte urdhëruar oficerët e SS që t’i trajnonin qentë të cilët do të mund t’i shqyenin në copa njerëzit në kampin Ausvict.

Historianët do t’i publikojnë ditarët e tij në një libër vitin e ardhshëm.

Himmler ishte qarku i elitës së Hitlerit, dhe mbante titullin zyrtar “Reichsfuehrer SS”.

Ai komandonte ekipet e pushkatimit të cilat vranë cifutë, polakë, të burgosurit e luftës sovjetikë, Roma dhe të tjerë të cilët kategorizoheshin si “inferior në mënyrë racore.”

Ditarët janë duke u studiuar nga Instituti Historik Gjerman i Moskës. Ato mbulojnë vitet 1938, 1943 dhe 1944 që u gjeten në një arkiv të ministrisë ruse të Mbrojtjes në Podlosk, një qytet ky afër jugut të Moskës.

Histori&Arkiva – Gazeta Standard Online


Po kerkon te blesh apo shesesh shtepi? Kerkoni shtepi, dyqan me qera?
Kemi mijera zgjidhje, lini kontaktet dhe kerkesen tuaj dhe ne do tju kontaktojme brenda 24 oreve te ardhshme:


Ndihesh i lodhur dhe pa energji gjate dites? Konsumo produkte bio. Kliko Bioearth.al send

loading...close